Jsou tak běžnou a samozřejmou součástí našich životů, že jim prakticky nevěnujeme pozornost. Řeč je o vypínačích. Používáme je dnes a denně a málokdo si uvědomuje, jakou bohatost tvarů i stylů nabízí. Pojďme se podívat na ty nejběžnější.
Asi nejklasičtější jsou tlačítkové vypínače. Najdeme je prakticky všude – na ovladači od televize, na televizi samotné, na myčce nádobí. Jsou, dalo by se říci, asi nejpraktičtější a nejjednodušší na použití. Najdeme je všude tam, kde k zapnutí stačí krátké spuštění elektrického proudu.
Dalším velmi častým typem je pákový. Běžně se instaluje v přístrojích, které vyžadují konstantní průtok elektřiny. Asi nejtypičtějším příkladem jsou klasická stropní světla, ovšem najdeme je nejen tam. K nalezení jsou například u pojistek, nebo jako spínač rychlovarné konvice. Na rozdíl od těch tlačítkových je musíme vrátit po skončení procesu do základní polohy, i když jsou případy (jako již zmíněná rychlovarná konvice), kdy se tam vrátí samy.
V neposlední řadě je ještě třeba zmínit číselníkový otočný typ. Ten se používá v případě, že je nutné přístroj nejen zapnout, ale zároveň i navolit určitý program. Typicky jej najdeme na pračce či u V podstatě to tedy znamená, že nemusíte čekat, až bude celý proces dokončen a vypínat vše ručně. A to je velká výhoda například v situacích, kdy například program pračky trvá i několik hodin.
Oproti běžnému přesvědčení nemusí vypínače vůbec souviset s elektřinou. Nejlepším příkladem je poslední typ, který dnes zmíníme, a to otočný. Ve své podstatě se podobá předchozímu druhu, na rozdíl od něj se však automaticky nevrací do základní polohy, nýbrž zůstává v té, ve které jej zanecháme, dokud jeho nastavení nezměníme. Asi neklasičtější příklad je kuchyňský sporák.
Zde dle typu sporáku pouští elektrický proud nebo plyn, a to v navolené intenzitě. A to je pro vaření prakticky nezbytné, neboť každé jídlo se vaří jinou dobu a nelze tedy standardizovat čas, za který by se měl vypnout. Nevýhodou samozřejmě je, že pokud zapomenete, že je zapnutý, může to mít nepříjemné důsledky minimálně pro váš měsíční účet za elektřinu či za plyn.
Výše uvedené byly jen ty nejběžnější druhy. V praxi jich samozřejmě existuje daleko více, obvykle i úzce specializovaných. S těmi se však běžný člověk potká http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/2323243-stare-mocnarstvi-se-spojilo-kvuli-love-story-marie-terezie-laska-ji-potka-na-novy skutečně zřídka. Přesto je jasné, že i tak je bohatost jejich druhů i tvarů skutečně velká.