Co vše si můžeme představit pod pojmem KULTURA? Tento pojem je velice široký, kultura označkuje jednání člověka, které je vnímané v kontrastu s přírodou. Jedná se o lidské tvůrčí činnost – umění, náboženství, literatura, vzdělání apod. (v užším významu). Užšímu významu tohoto pojmu se ohradit již Johann Wolfagang von Goethe (německý básník, prozaik, dramatik a politik; významné dílo: Utrpení mladého Werthera) mezi kulturu podle něj patří i oblečení, jídelní zvyky, politika, soukromí, dětské hry, přísloví). E. B. Tylor (britský antropolog) chápal kulturu jako systém všeho, co si člověk osvojuje jako člen určitě společnosti – jazyk, vědění, umění, právo, zlozvyky, morálka. A právě takovým způsobem je dnes chápana kultura v antropologii a sociologii.
Co lze chápat jako kulturu v pár bodech:
- To, co se člověk naučí, (nerodí se s tím) učí se to z toho důvodu, aby se stal členem své společnosti
- To, co přijímá od starších (sám nevytváří)
- Kultura je nastřádaná mnoha generacemi
- Lidé o to pečují a starají se o to (udržují to)
- Spojuje danou společnost a zároveň odlišuje od jiných společností (například: V Česku máme absolutně jinou kulturu ve srovnání s nějakou arabskou zemí – Spojené Arabské Emiráty, Egypt, Saudská Arábie atd. – pro nás je normální jako ženy chodit nezahalené, v létě v kraťasech, v šatech, kdežto pro ženy z arabské kultury je normální chodit z hidžábu/abáji/burce,…
Podstatným rozdílem mezi jednotlivými kulturami je jazyk. Což i přesto, že naučit se cizí jazyk stojí pěknou dřinu a několik let učení mi i tak přijde kouzelné, že skoro v každém státu se mluví jinak! A to je přesně ono, v tomto případě: Jazyk spojuje danou zemi a odlišuje od jiných zemích.
Pár otázek na závěr:
Věděli byste, jaký jediný český spisovatel získal Nobelovy cenu za literaturu?
Kdo napsal slova k české hymně? Z jaké divadelní hry pochází?