Jak dobře znáte největší jezera v naší zemi

Jak dobře znáte největší jezera v naší zemi

Největší jezero světa co do rozlohy je Kaspické moře, a tuto informaci se učí děti již na základních školách. Další největší sladkovodní jezera naleznete zejména v Kanadě a v USA, ale také v Tanzanii, Keni, Ugandě, Mosambiku a Malawi. My bychom se však rádi tentokrát zaměřili na jezera v České republice. Ta sice svou rozlohou nemohou konkurovat ani jednomu z výše jmenovaných zemí, ale svou krásou rozhodně ano. Tři naše největší jezera naleznete na Šumavě, a to je možná pro mnohé z vás překvapením. Nachází se velmi blízko sebe, zejména ta první dvě – Černé a Čertovo. Jsou dobře přístupná po turistické stezce z Železné Rudy a výletní trasa připomíná spíše romantickou procházku. Zejména na Čertovo jezero si nezapomeňte vzít fotoaparát, kořeny stromů tu vytváří zajímavé přírodní úkazy.

Šumava Černé jezero

K Plešnému jezeru vede Zlatá stezka, kterou si můžete zpestřit výstupem po žluté značce až na skalní Jezerní stěnu k vyhlídce Lipno. Od Plešného jezera doporučujeme pokračovat k osadě Jelení a odtud pak klesat podél Schwarzenberského plavebního kanálu do Nové Pece. Šumava se může pochlubit ještě jedním českým primátem, a sice nachází se tu největší přehrada v naší zemi, a znalci jistě tuší, že máme na mysli Lipno. Zároveň se jedná o největší vodní plochu v celé republice, které se zlidověle přezdívá „České moře“.

Černé jezero na Šumavě

A když už jsme u těch českých vodních „nej“, nejoblíbenější a také nejvytíženější řekou, co se týče provozu návštěvníků, je Vltava, jejíž horní tok je spojová právě s Šumavou. Vltava také napájí přehradu Lipno a odtud pak směřuje velmi frekventovaným úsekem mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem až do Českých Budějovic. Chcete-li navštívit naše největší jezera i přehradu a vodácky nejoblíbenější řeku, vydejte se na jih Čech autem a věnujte této oblasti alespoň týden času, neboť si vaši pozornost jistě zaslouží.