Herní notebook na práci i na hry

Herní notebook na práci i na hry

Parametry notebooků se v dnešní době pomalu vyrovnávají charakteristikám stolních počítačů. Přestože stále nejsou schopné dosáhnout úplně stejných výkonových parametrů, většina lidí již dnes upřednostňuje přenosnou verzi počítače především kvůli snadné manipulaci a možnosti pracovat nebo se připojit na různé aktivity odkudkoliv i za cenu toho, že funkcionalita není zcela srovnatelná.
Pokud vybíráte nový notebook, měli byste si primárně rozmyslet, jaké od něj očekáváte vlastnosti a k čemu jej budete používat, jelikož aktuálně je možné pořídit tento typ spotřební elektroniky ve velmi širokém spektru charakteristik odpovídajících způsobu užití.

Typy notebooků a jejich vlastnosti

Aktuálně je rozeznáváno šest základních typů (kategorií) notebooků, z nichž každý má své konkrétní výhody související se základní aplikací. Tyto kategorie zahrnují:

  • Herní notebook
  • Profesionální notebook
  • Kancelářský notebook
  • Ultrabook
  • Minibook
  • Konvertibilní notebook

Uvedené kategorie se od sebe odlišují nejen navenek, ale také svou konfigurací a využitými komponentami.
Poslední dvě, tedy minibook a konvertibilní notebook jsou především alternativou tabletů, jelikož jsou primárně určeny k mimopracovním aktivitám a často jsou pořizovány pouze k doplnění standardního stolního PC.
Obdobně je užíván také ultrabook, který však již dosahuje kvalit umožňujících vykonávat jednodušší pracovní úkony. Jeho hlavní výhodou je velmi lehký design.

Herní, profesionální nebo kancelářský notebook

Pro běžné či nadstandardní pracovní aktivity je nutné pořizovat notebook s vyšší výkonností a spolehlivostí. V tomto směru je nutné vybírat z prvních tří uvedených kategorií, které obsahují komponenty umožňující plynulý provoz i u náročnějších úkonů.

notebook1

Herní notebook vyniká především velmi dobrou grafickou kartou a výkonným procesorem schopným bez problémů přehrávat i náročné herní aplikace. Na stupínku níže pak stojí profesionální notebook, který využijí především lidé, kteří pracují s grafickými softwary umožňujícími vytvářet 2D nebo 3D návrhy různých objektů včetně vizualizace.
Tyto jsou vybaveny dobrou grafickou kartou a zároveň hardwarem pro dlouhodobě spolehlivý výkon.
Kancelářský notebook je určen především pro práci s běžnými programy administrativního charakteru, tzn. textové a tabulkové editory, nástroje pro správu dat apod.
Jejich výhodou je výrazná spolehlivost používání, mají dobrou baterii, která vydrží dlouho, není-li výrazně přetěžována. Složitější grafické programy na nich však operují velmi pomalu a mají problém s načítáním dat a rozlišením.

Notebook na hry nebo na práci

Vybíráte-li nový notebook, od nějž očekáváte především schopnosti v grafickém zobrazování, rozhodně si nepořizujte kancelářský typ. Jedná se o notebook na práci, tedy uplatnitelný výhradně pro kancelářské aplikace.

notebook1

Jeho cena je sice velmi příznivá, stejně jako jeho vlastnosti při jednoduchých úkonech a nenáročných operacích, je však vybaven pouze grafickým čipem, který má značně omezené schopnosti zobrazování. Pro náročnější úkony by měl být pracovní notebook vybaven grafickou kartou.
Potřebujete-li pracovat v softwaru s vysokým rozlišením a rychlou odezvou, je lepší vybrat si herní notebook. Notebook na hry zvládá veškeré potřebné úkony a je velmi výkonný. Jeho nevýhodou je však nižší výdrž při vysokém zatížení a nutnost častého nabíjení.
Kvůli chladicímu systému je také výrazně těžší (je vybaven také větším adaptérem) a celkově se jeho cena pohybuje ve vyšším spektru. Práce s grafickým softwarem je na něm však o to snadnější, a navíc umožňuje užívat si krásnou grafiku nejnovějších her.
Autor: inComputer.cz – prodejce repasované výpočetní techniky se slevami až 70 %.