Lancia – italský fenomén

Lancia – italský fenomén


Vincenzo Lancia a Claudio Fogolin založili na začátku dvacátého století v italském Turíně automobilku s názvem Lancia. Jedná se o jednu z nejstarších automobilek na světě vůbec.
italská Lancia


Utkvěla v našich myslích díky neustálým inovacím a pokrokovým prvkům, ale také díky úspěchům v závodech rallye.


Tak jako většina automobilek v současnosti, i Lancia patří pod nějaký koncern. Tentokráte je to Fiat.


Lancia a slavní…


Lancia svého času zažívala úspěchy také mezi slavnými osobnostmi. Každý, kdo něco znamenal, se chtěl pyšně vozit v Lancii. Oblíbili si ji i čeští státníci, kupříkladu prezident Václav Havel jezdil v luxusní limuzíně s názvem Lancia Thema.


V nejstarších modelech Lancie se vozili třeba Greta Garbo, Ernest Hemingway, nebo slavný zpěvák Caruso.


V poválečném období, kde hrály prim zejména vozy typu kupé nebo kabriolety, se v Lancii proháněli třeba Jean-Paul Belmondo, Brigitte Bardot, nebo Gregory Peck.


Úspěšné modely…


Mezi první, dnes už muzejní nebo sběratelské typy patří kupříkladu Lancia Lambda nebo Lancia Dilambda, ty se poprvé ukázaly světu ve dvacátých letech dvacátého století.


Po válce byly velmi oblíbené modely Lancia Appia, v sedmdesátých zase závodní Lancia Fulvia Sport, nebo Beta Coupé.


Jedním z nejslavnějších modelů v osmdesátých letech byla Lancia Delta. Nejen u běžných řidičů, ale také v závodech rallye sklízela úspěchy. Šestkrát za sebou se stal tento vůz mistrem světa. Díky svému pokrokovému pohonu všech čtyř kol byl jedinečným nejen pro své sportovní výkony, ale také pro své inovativní konstrukční prvky.


 bílá Lancia


V současné době je to s vozy Lancia jako na houpačce, chvíli se jim nedaří, pak se vytasí s nějakou novinkou a opět je velký úspěch. Ne každý model však bývá oblíben. Velmi rozporuplným byl vůz Lancia Thesis, který byl spíše nazýván uměleckým předmětem a ne každý pochopil jeho vzhled.


Nová Lancia Thema si však své obdivovatele získala, coby luxusní limuzína a opět zajistila italské automobilce úspěch.