Nechte roboty uklízet za vás

Nechte roboty uklízet za vás

Úklid by měl být rychlý, klidný a bez námahy. Samozřejmě každý úklid, Vánočního nevyjímaje. Mnoho lidí má pocit, že je to činnost nadmíru vyčerpávající. Pokud uklízení trvá dlouho, je na místě začít se poohlížet po robotických pomocnících. Spolu se stále zdokonalujícími čistícími prostředky, dokážou i s minimální asistencí člověka doslova zrychlit práci. U předvánočního úklidu je pro většinu z nás rozhodující počasí. Je vhodné uklízet dříve, než začne mrznout.
robotický vysavač
To znamená umýt okna, vyprat záclony a oprášit žaluzie. Oblíbené velké prosklené plochy tak mnohdy znamenají muka a hodiny leštění bez šmouhy. Jsou tu ale pomocníci, speciální umývači oken s dvěma utěrkami z tolik oblíbeného mikrovlákna. Je to robot velmi jednoduchý. Na sklo se přicucne pomocí podtlaku a díky senzorů, jezdí po ploše tam a zpět a přitom sklo čistí a leští. Můžeme jej dokonce vypnout nebo zapnout na dálkové ovládání. Jeho práci ale oceníme i při mytí velkých vitrín nebo zrcadel. Zvládne i obložení stěn v koupelnách. Variantou je i ruční čistič se stěrkou na bázi vysavače, takže nikde nic nekape a nestéká.

uklízečka s mopem

Roboti se dnes využívají běžně. Nejznámější jsou robotické vysavače s možností vytírání, které jsou vybaveny velkým rotačním kartáčem. Ty lepší mašinky už dokážou reagovat na hlas nebo se vyhnout miskám pro psa. Čištění podlahy obvykle probíhá ve čtyřech fázích – jsou vysáty nečistoty, na řadu přijde navlhčení podlahy, následně kartáče zajistí leštění a nakonec je odsátá přebytečná voda. Stále oblíbené přesto zůstávají klasické sety kbelíku a mopu, kdy mop může být vyroben z třásní nebo textilie, které se také dají snadno ždímat. N podlaze tak zůstane mnohem méně vody a její oschnutí je rychlejší. Jedná se ale o časově náročný úklid někdy i končící vyčerpáním a bolavými zády. Osvědčenou radou, aby při ručním vytírání neuniklo ani smítko, je pomyslné malování osmičky po podlaze, nikoliv vytírání nahoru a dolu či zleva doprava. Při péči o nábytek je třeba mít na paměti, že bychom čas od času měli svým policím a skříním dodat lesk, který je oživí a ochrání před nečistotami. K dostání jsou vosky na nábytek, které navíc i oživí barvu a také provoní celý být. Princip je vlastně stejný, jako když si namažeme ruce krémem. Na utírání prachu ale ještě robota nevynalezli.