Snižte dopady tvrdých podmínek na váš vůz

Snižte dopady tvrdých podmínek na váš vůz

Mnoho dnešních řidičů provozuje své vozy v extrémně náročných podmínkách, aniž by si to uvědomovali. Pro automobily jsou extrémní například krátké trasy, během kterých se nestihne zahřát celé hnací ústrojí, nebo jízda v hustém městském provozu. Časté rozjíždění zahřívá více motor, opotřebovává spojku, a naopak brzdění zase klade zvýšené nároky na brzdy.
hustá doprava ve městě
Pokud je to jenom trochu možné, nechejte své auto dom a vydejte se na cestu městskou hromadnou dopravou, případně se domluvte s přáteli z okolí na spolujízdě. Zvažte také využití bicyklu pro každodenní dojíždění. Například v Nizozemsku jsou jízdní kola jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků pro přeplněná centra měst. Pochopitelně pokud bydlíte opravdu daleko od města a není jiná možnost, pořiďte si skládací kolo nebo populární elektrickou koloběžku, kterou snadno složíte do kufru. Na kraji města potom necháte auto a zbytek cesty zdoláte bez něj.
Co nejvíce zatěžuje vozidlo?
·         Krátké dojíždění
·         Převážení těžkého nákladu, více cestujících nebo tažení přívěsu
·         Hrbolaté silnice a kopcovitá krajina
·         Prašné nebo slané prostředí
·         Jízda za extrémně horkého nebo chladného počasí
zácpa na dálnici
Dnes v podstatě každý občas auto vystaví tvrdým podmínkám, které napomáhají větší míře opotřebení. Naštěstí lze provést pár snadných kroků a vozidlu alespoň trochu ulevit. Časem se vám za to odvděčí. Nejde přitom jen o životnost, ale také bezpečnost a efektivitu provozu.
Odborníci doporučují, aby si motoristé uvědomovali péči o automobil a obětovali jen pár minut času na průběžné kontroly než potom přijít o své auto na měsíc, zatímco budou v servisu měnit polovinu součástek.
Častěji kontrolujte provozní kapaliny. Nespoléhejte na udávaný interval výměny oleje. Motor může spotřebovat olej rychleji a vy tak předejdete zadření a odhalíte poruchu s předstihem. V náročných podmínkách navíc olej degraduje rychleji, a proto není od věci vyměnit ho dříve. Pravidelně kontrolujte i brzdy anebo pneumatiky. Pneumatika sjetá více na jedné straně vypovídá o špatné geometrii. Vyvarujte se rychlých startů a přetěžování motoru, dokud se nezahřeje na provozní teplotu. Agresivní jízda také rychleji opotřebovává jednotlivé komponenty vozu. Nevozte v kufru zbytečné předměty, které jen zvyšují hmotnost a tím i spotřebu paliva. Při péči o svého plechového miláčka se nejvíce vyplatí používat selský rozum.