Jak udržovat harmonické vztahy se svým okolím?

Jak udržovat harmonické vztahy se svým okolím?

Naslouchejte lidem okolo sebe
Jste zvyklí, že mluvíte více vy, než ten druhý? To může být důvod, proč vás lidé přestanou vyhledávat. Ve vztazích je totiž důležité nejen říct vše o sobě a vašich osobních problémech, ale vyslechnout si i druhé. Pokud se tedy příště přistihnete u dlouhého monologu, zastavte se a dejte prostor druhým. Určitě to ocení.
ženy u stromu
Nikoho neurážejte ani nekritizujte
Máte striktní názor na chování lidí ve vašem okolí a nebojíte se jim ho říct? Někdy je lepší si svůj úsudek nechat pro sebe. Ne každý je připravený snést tvrdou kritiku na svoji osobu a v některých případech můžete i ublížit. Sdělujte tedy svůj názor opatrně a myslete přitom na city druhých.
Nepovyšujte se nad ostatní
Domníváte se, že jste v některém ohledu lepší než všichni ostatní? Že jste například chytřejší a zkušenější, a tak se podle toho můžete i chovat? To není úplně v pořádku. Nikdo nemá rád člověka, který „všechno ví nejlíp“. Nebojte se přiznat to, že něčemu nerozumíte nebo něco nechápete, případně si řekněte o radu.
Chvalte
Až se vás příště vaše kamarádka zeptá, jak vypadá, nebojte se říct, jak moc jí to sluší. Pochvalte vašeho partnera, až se pokusí vám s něčím udělat radost. Uvidíte, jak pár slov umí potěšit a povzbudit k tomu, že příště to udělá znovu. Rozhodně je to lepší motivace, než hádky nebo výčitky.
Naučte se umění odpouštět
Někdo vás naštval a pro vás to znamená, že jej už v životě nechcete vidět? Je třeba si uvědomit, že všichni děláme chyby, ať už větší nebo menší. Abychom udržovali ve svém životě dlouhodobé vztahy, je třeba nesoudit každého po prvním nezdaru, ale naučit se pochopit a také odpouštět.
pár na kole
Usmívejte se na své okolí
Nikdo z nás nemá rád ty, kteří se neustále mračí. Je jedno, jestli vyrazíte do společnosti, nebo trávíte čas se svým partnerem. Úsměv prostě sluší každému a měl by tedy být každodenní součástí našeho života. Když se naučíte usmívat se, budete se divit, kolik lidí bude rádo trávit čas ve vaší společnosti.