Jaká bude vaše čistá mzda? Nezapomeňte, že to nemusí být tolik, kolik máte slíbeno!

Jaká bude vaše čistá mzda? Nezapomeňte, že to nemusí být tolik, kolik máte slíbeno!

Těšíte se do nové práce a máte radost hlavně z toho, že si konečně finančně polepšíte? Ne každý ale dobře rozumí tomu, kolik peněz reálně vlastně dostane.

Jaká bude vaše čistá mzda? Nezapomeňte, že to nemusí být tolik, kolik máte slíbeno!

Do zaměstnání nechodíme jen tak, ale hlavně si tam chodíme pro výplatu. Nikomu se nechce pracovat bez adekvátní odměny, právě z toho důvodu často také zaměstnání měníme a hledáme to, kde nám bude nabídnuta ta nejlepší odměna. Často se ale bohužel necháme utáhnout na vařenou nudli. Vidíme velkou položku ve smlouvě a těšíme se na velkou výplatu, s příchodem první výplatní pásky ale často přichází také velké zklamání. Pozor na to!

pexels-photo-209224

Zajímat by nás měla jen čistá mzda

Ono je hezké nechat si namluvit, jak krásná naše výplata na konci měsíce bude, ale je potřeba stát nohama na zemi a uvědomit si, že když čteme inzeráty nebo podepisujeme smlouvu, není zde uváděna čistá mzda, ale hrubá. A rozdíl je skutečně výrazný. Čistá mzda by nás ale měla rozhodně zajímat více. Hrubá mzda je vždy vyšší a lákavější, což firmy vědí, jenže pouze čistou mzdu nakonec dostaneme vyplacenou.

Čistá mzda https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ je částka, kterou dostaneme vyplacenou na účet za odpracovaný měsíc, čistou mzdou se však rozumí částka, která vznikne po všech nutných odečtech. Nejprve se vezme právě hrubá mzda, ze které se musí odečíst záloha daně a samozřejmě sociální a zdravotní pojištění. Daňová zvýhodnění, pokud jsou, se pak naopak přičítají. Takto se zjednodušeně vypočítává čistá mzda. Pokud nastupujete do nového zaměstnání a zajímá vás, jaký bude váš reálný výdělek, vypočítat si to můžete zkusit i sami. Kalkulačky dostupné na internetu vás s tím pomohou.

pexels-photo-6693646

Víte, kolik si vyděláte?

Než tedy změníte zaměstnání kvůli vidině lepších finančních výsledků, zkuste si cvičně svou čistou mzdu propočítat, hrubá mzda psaná na papíře totiž vždy vypadá lákavě. Když nejsme připravení na všechny povinné odpočty a neznáme hodnotu toho, co se odečítá, můžeme být nakonec velmi nemile překvapení.

Škoda, že nám nemůže zůstávat celá výplata, že?