Trendy sport – paddleboarding

Trendy sport – paddleboarding

Paddleboarding je poměrně novým druhem vodního sportu, který se dostal velmi rychle do podvědomí lidí. Není tak problém dnes paddleboard půjčit u každé větší vodní plochy. Díky cenové dostupnosti ale můžete mít i vy svůj paddleboard.
Velkou výhodou totiž je, že tento sport můžete provozovat také u nás. Nepotřebujete žádné velké vlny nebo jiné speciální podmínky.

Historie paddleboardingu

Hodně dávnou historií je 20. století, kdy jezdci začali pádlovat na svých surfovacích prknech. Pak se kolem tohoto sportu tak trošku slehla zem a k obnovení došlo až kolem roku 2009, odkdy paddleboarding strhl mnoho sportovců a nadšenců.
Cvičení na paddleboardu lze skvěle využít pro nabrání či udržení kondice. To může potvrdit i několik vrcholových sportovců, kteří do svého tréninku zařadili právě paddleboard.
Také u nás začala paddleboarding nabírat na oblibě kolem roku 2010. V současné době je paddleboarding rozšířený a poměrně dostupný sport. Zajímavostí je, že paddleboardisty sdružuje také Česká paddleboardová asociace. Pokud byste tedy chtěli být členem, můžete ji kontaktovat.

sup

Jak se jezdí na paddleboardu
Jezdec stojí na paddleboardu, který se podobá longboardu. K pohybu po vodní hladině využívá dlouhého pádla. Výhodou tohoto vodního sportu je fakt, že při pohybu zapojujete celé tělo.
Výsledkem je potom zlepšená rovnováha, a dokonce i lehké navýšení fyzické kondice. Vždyť zkuste pádlovat ve stoje a nespadnout u toho. Někdy je to dřina. Díky tomu vám tento sport může pomoci k získání i udržení fyzické kondice.

sup1

Druhů paddleboardů je hned několik a dělí se podle toho, jaký styl jízdy vyznává sportovec, který si prkno pořizuje, případně kde jej provozuje. Jaké druhy tedy v současné době existují?

  • Fitness jízda – Klidné vodní hladiny bez větších nástrah
  • Jízda ve vlnách – Na rozdíl o surfingu, pro paddleboardy postačí menší vlna
  • Horní toky řek – Jedná se o překonávání přírodních nástrah, peřejí apod. Zde se doporučuje nafukovací paddleboard, zvládne totiž hrubší zacházení.
  • Rychlostní paddleboarding – paddleboardy pro rychlost jsou delší a užší. Díky tomu jsou tato prkna i více vratká, avšak dosahují mnohem vyšších rychlostí.

Co pro paddleboarding potřebujete

Jak jsem se zmiňoval výše, vybavení bude záležet především na to, co s paddleboardem zamýšlíte udělat. Nejlepší variantou snad pro každý typ (kromě rychlostního paddleboardingu) je nafukovací paddleboard. Vyplatí se také investovat do výškově nastavitelného pádla. Budete si jeho výšku moci nastavovat dle aktuální situace.
Jestliže plánujete cvičit na paddleboardu, tedy fitness pádlování, pak se doporučuje, aby délka vašeho pádla byla o 25–30 cm vyšší, než je výška jezdce. Díky tomu plně zapojíte všechny podstatné svaly a cvičení bude mít smysl.
Autor: Mysticstore.cz – prodejce značkových paddleboardů Enduro.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup