Závislost na chytrých telefonech trápí všechny napříč společnostmi

Závislost na chytrých telefonech trápí všechny napříč společnostmi

Dva ze tří lidí jsou prý závislí na svém telefonu. Zda jsou tyto nejrůznější statistiky pravdivé, nechme stranou. Jistě není těžké si všimnou trendu "mobilní ruky." Že jste o mobilní ruce nikdy neslyšeli? Stačí se podívat do čekárny u lékaře nebo na každou autobusovou zastávku. Lidé jako by se rodili s mobilem doslova přilepeným k dlani. Výzkumy ukazují, že tito lidé mají tendence se od společnosti distancovat a jsou svým okolím méně oslovováni než ti, co si v čekárně čtou třeba knihu.
holka v lacláčích
 
V Tokiu bylo po určitou dobu používání mobilních telefonů na školách buďto zcela zakázáno nebo výrazně redukováno. Podobné kroky podnikla i Francie. Mezi nejohroženější skupiny totiž patří právě děti. Podobné tendence k regulaci mobilní závislosti vidíme po celém světě.
děti na telefonech
 
Jak rozpoznám, že trávím na svém mobilním telefonu příliš času?
 
1.) Sledujte čas strávený na svém chytrém telefonu. Zvětšuje se? Je pro Vás těžké vydržet týden bez mobilního telefonu? Nejste schopni snížit čas strávený na svém telefonu na polovinu? Můžete vyrazit na výlet a nechat telefon vypnutý? Zvládnete přežít bez internetu přes víkend?
 
2.) Sledujte své chování k okolí. Je pro Vás stresující být na veřejnosti bez mobilního telefonu v ruce? Dáváte přednost svému chytrému telefonu před komunikací s lidmi? Nedokážete místo telefonu pročítat na zastávce knihu?
 
3.) Trávíte na svém telefonu čas tak dlouho do noci, že to narušuje Vaši spánkovou hygienu? Hrajete v práci hry nebo jste na sociálních sítích, i když by Vás to mohlo stát místo?
 
4.) Pokud si vyrazíte ven a zjistíte, že jste si zapomněli svůj mobilní telefon, pociťujete emoce jako vztek, úzkosti, napětí a podrážděnost?
 
Pozorně se zamyslete. Mobilní telefon může být na jedné straně úžasným pomocníkem, ale na straně druhé také zničujícím pánem. Myslete také na své děti, regulujte dobu, kterou na internetu tráví a sami jim běžte příkladem.