Zavolejte na pomoc námořníka!

Zavolejte na pomoc námořníka!

Sezónní souhvězdí jsou oblasti na obloze s přesně vyznačenými hranicemi, které se na obloze vyskytují v určitou sezónu – roční období. Jsou tvořena z hvězd, které v minulosti lidem připomínaly různá zvířata či bohy, podle kterých jsou pojmenována. Poté jsou ještě souhvězdí cirkumpolární, která jsou vidět po celý rok.

1.      Jarní období

·         Lev

·         Pastýř

·         Panna

·         Hydra

·         Velký vůz – „Velká Medvědice“

Od jara jsou souhvězdí nejlépe pozorovatelná kolem půlnoci, při jarní rovnodennosti. Většinou při pohledu směrem k jihu. Lev je souhvězdí, které se nachází podél eliptiky, jinak se také nazývá zvířetníkové souhvězdí, dá se tedy zařadit znamení zvěrokruhu. To znamená, že jedincům, kteří se narodili v určitém období roku, náleží příslušné znamení.

Hydra, v současnosti nejdelší a nejužší souhvězdí, se dá také pozorovat na jaře. Je pozorovatelná kdekoliv na Zemi a není těžké ji na obloze rozpoznat. Vedle ní se také nachází Pohár či Havran. Nad Hydrou se tyčí souhvězdí Lva. Jihozápadně od Lva poté Panna.
znamení lva

2.      Letní období

·         Herkules

·         Hadonoš

·         Štír

·         Střelec

·         Kozoroh

Nejlépe pozorovatelné při pohledu směrem k jihu. Lépe ještě kolem půlnoci. Střelec, další ze znamení zvěrokruhu, se nachází na jižní obloze. Opět souhvězdí, které patří do znamení zvěrokruhu, Kozoroh, jehož nejjasnější hvězdou je Deneb Algedi. Nese jméno podle řeckého boha lesů.

Nejjižnějším souhvězdím je Střelec. Západně od něj se nachází Kozoroh. Nad Střelcem můžeme najít další souhvězdí jako je Hadonoš. Toto souhvězdí se v nedávné době přidalo jako třinácté znamení zvěrokruhu, avšak moc lidí tento fakt ignoruje a pokud už chce určit své znamení, použije starší verzi.
obloha ve tmě

3.      Podzimní období

·         Pegas

·         Andromeda

·         Velký vůz

·         Beran

Podzimní hvězdy najdeme nejlépe pozorovatelné okolo půlnoci při podzimní rovnodennosti. Na obloze dominuje Pegasův čtverec, který obsahuje nejjasnější hvězdy Markab, Algenib a Enif, která tvoří nozdru.

Andromeda, o které existuje i pověst, kdy ji král nechal přikovat na útes, aby odčinil troufalost své manželky, která o Andromedě řekla, že je krásná jako mořské nymfy. Za trest měla být Andromeda obětována mořské příšeře – souhvězdí Velryby. Avšak Andromedu zachránil Perseus. Nakonec se vzali.

4.      Zimní období

·         Orion

·         Blíženci

·         Býk

·         Malý a Velký pes

Posledním ročním obdobím je zima. Souhvězdí, nacházející se v tomto období, jsou považována jako jedna z nejjasnějších. Jejich obrazce patří k velmi známým.

Býk, znamení zvěrokruhu a souhvězdí, s nejjasnější hvězdou Aldebaran. Souhvězdí můžeme zahlédnout nejlépe od listopadu do prosince před půlnocí. Orion nacházející se v imaginárním středu je obklopen souhvězdím Malého psa, Býka, Jednorožce či Eridanusu.

V dávných dobách se mořeplavci a námořníci orientovali podle hvězd. Trvalo dlouho, než poznali noční oblohu a souhvězdí a dokázali podle ní určit směr. V této době stačí kompas či chytrý telefon a polohu víme okamžitě. Občas by ale nebylo od věci všechny vymoženosti nechat stranou a orientovat se jen podle přírody.